7 důvodů proč použít WordPress pro svůj web

7 důvodů použít Wordpress - Jak vybrat správný redakční systém pro svůj web - náhledový obrázek

Proč použít WordPress jako redakční systém pro svůj web?

Přemýšlíte-li proč použít WordPress zrovna pro svůj web tohle je příspěvek přímo pro vás. Šance je, že jste jméno WordPress nebo pojem redakční systém už někdy slyšeli, ale netušíte, jaké mezi nimi jsou vlastně rozdíly a který je vhodný zrovna pro vás.

Z toho důvodu bych rád rozebral několik výhod, které redakční systém – a především WordPress – nabízí.

WordPress a ostatní

Pro obyčejného smrtelníka je docela jedno, jestli se redakční systém jmenuje WordPress, Wix, Squarespace, Webnode nebo Joomla. Je možné, že většinu z nich ani neslyšel, nebo slyšel jiné, protože i na našem relativně malém trhu se najde místo pro tuzemské redakční systémy.

Pokud si web např. chcete dát za víkend dohromady sami, Webnode nemusí být špatná volba. Pro blog s recepty může být ideální. Zvládne se s ním naučit prakticky kdokoliv. Chcete jednoduchý e-shop, jehož založení Vás vyjde na pár korun – Shopify. Jak říkám, možností je spousta, těžší je vybrat tu správnou. Zde je 7 důvodů proč je WordPress lepší než všechny předešlé možnosti.

1. WordPress je zdarma

Ve své základní podstatě je WordPress naprosto zdarma. Můžete si ho stáhnou do počítače a s trochou zručnosti a pomoci Googlu si vytvořit web aniž byste zaplatili jedinou korunu.

Samozřejmě pokud chcete mít svou stránku na internetu a ne jen v počítači – což je pravděpodobně Váš cíl – nějakou tu korunu zaplatit musíte. Doména něco stojí, webhosting také. V celkovém měřítku jde ale o zanedbatelné částky. Doménové jméno dle Vaši volby stojí na rok nějakých 200 až 300 korun – a to v případě .cz domény, existují i levnější varianty. Za samotný webhosting zaplatíte kolem 30 korun za měsíc, takže něco kolem 400 korun za rok.

A to je upřímně vše. Potřebujete vylepšit vzhled webu a vystačíte si se základní šablonou? Je jich na internetu spousta. Není třeba nějak dlouho hledat, na oficiálním webu WordPress.org jich je nespočet. Potřebujete přidat kontaktní formulář, vytvořit ze svého blogu malou sociální síť, či fórum? WordPress nabízí snad ještě větší množství pluginů, které rozšíří funkce Vašeho webu dle potřeby a v těch nejčastějších případech také úplně zdarma.

Ve zkratce – tvoříte-li si web sami nebo za něj někomu platíte, tohle vše výrazně šetří náklady na vytvoření webové stránky nebo její úpravy.

2. WordPress podporuje všechny druhy stránek

WordPress už dávno není jen nástroj pro správu blogů a psaní příspěvků. Díky rokům vývoje, postupného vylepšování a zdokonalování je dnes WordPress plnohodnotný redakční systém. Velký výběr pluginů zajistí, že existuje řešení pro téměř jakoukoliv funkci, kterou pro svůj web potřebujete.

E-shop

WordPress nabízí kompletní řešení pro správu e-shopu a už se základní šablonou se dá docílit velice osobitého vzhledu. Od minimalistického e-shopu s několika produkty po obrovský obchod s nespočtem kategorií.

proč-použít-wordpress-eshop-obrazek

Členský web

Díky pluginům jako Buddypress a Memberpress můžete WordPress použít i ke tvorbě členského webu. Ať už jde o interní komunikaci se zákazníky nebo sdílení jídelníčků, možností je spousta.

Jaké další druhy stránek jdou vytvořit s WordPressem?

 • E-shop, internetové obchody
 • Blog, magazín, novinkový web
 • Nabídka a rezervace služeb – hotely, kosmetické salóny atd.
 • Web s fotografiemi – portfolia fotografů, designerů, prodej grafiky
 • Katalog webů, firem
 • Fóra a sociální sítě
 • A mnoho dalšího

3. Snadno se připojí na sociální sítě

Sociální sítě vládnou světu. Samotná webová stránka nestačí a minimálně Facebook by měl používat úplně každý. Ať už je váš názor na sociální sítě jakýkoliv, musíte být tam, kde vás lidé hledají.

Jeden z důvodů proč použít WordPress pro svůj web je právě jednoduché propojení s profily na sociálních sítích. Stačí se přes svůj web připojit k vaší facebookové stránce nebo Instagram profilu a při publikaci příspěvku na blogu se daný odkaz automaticky sdílí na všechny potřebné sítě. To znamená méně ruční práce psaním popisků, které se zkopírují z WordPressu. Navíc se správným náhledovým obrázkem bude vypadat váš příspěvek skvěle bez jakékoliv práce navíc.

4. Je optimalizovaný pro vyhledávače

Mít pěkně vypadající web je jedna věc. Když ho ale nikdo na internetu nenajde a neuvidí, všechny hodiny práce strávené designem přijdou vniveč.

Proč použít WordPress - Google Analytics - obrázek

WordPress je ve svém základu skvěle optimalizovaný. Jeho kód splňuje všechny standardy dnešních vyhledávačů a to znamená, že Google WordPress miluje. Už od samotné instalace je web z 99% SEO friendly, to zaručuje lepší výsledky při optimalizaci obsahu a klíčových slov. Optimalizace pro vyhledávače je jeden z klíčových faktorů návštěvnosti webu a je to tak jeden z hlavních důvodů proč použít WordPress.

Důležité faktory při optimalizaci webu

 • Rychlost webu – Na správném hostingu se WordPress načítá neuvěřitelně rychle a to přispívá celkovému hodnocení rychlosti.
 • XML Sitemap – Automaticky generovaná mapa webu, pomocí kterého vyhledávače rozeznají strukturu vašeho webu.
 • Navigace – Google dává důraz i na funkčnost webu z pohledu návštěvníka. Správa navigace, rubrik a kategorii stránek a odkazů je ve WordPressu hračka.
 • Optimalizace obrázků – Každý příspěvek by měl mít určité množství obrázků. Přehledný redakční systém umožní nejen tyto obrázky do textu snadno přidat, ale taky upravit jejich nadpisy, či alternativní popisky.
 • Uživatelský zážitek – Je pravidlem, že weby, které se správně zobrazují na mobilních zařízeních mají dnes navrch. Pro vyhledávače jako Google je tohle obrovské kritérium a WordPress weby jej zvládají na jedničku.

5. WordPress je bezpečný

Jestli je jedna kategorie, kde WordPress pokulhával, určitě to byla bezpečnost. Pro malé weby a blogy to nikdy nebyl nějaký závažný problém, protože nemají tolik funkcí a tudíž bezpečnostních rizik. Problém nastává u velkých projektů, kde je e-shop propojený s členskou sekcí, různými podsekcemi a fóry. Obrovský počet funkcí znamená, že dříve nebo později si hacker cestu našel – jeden zastaralý plugin a problém mohl být na světě.

Naštěstí pro všechny, WordPress je neustále aktualizován a stejně jako do mobilu nebo počítače i pro váš web vychází různá vylepšení.

Většině problémům se zabezpečením se dá snadno předejít s dodržením několika základních pravidel.

 • Pravidelně aktualizovat redakční systém, pluginy a šablony a kontrolovat, zda stahovaný plugin není zastaralý
 • Použít základní plugin, který pomáhá WordPress zabezpečit
 • Při stahování pluginů koukat na hodnocení a počet stažení
 • Stahovat pluginy pouze z WordPress.org

6. Správa webu nemusí být maturita

Jelikož se nemusíte zabývat kódem, prostředí WordPressu je po chvíli používání asi tak komplikované jako psaní e-mailu v Outlooku.

Pro správné fungování webu toho není třeba dělat moc. Zatím co v některých případech se určitě vyplatí si za správu webu zaplatit, není to nutnost. Stačí jednoduchý to-do list a hodinka či dvě času jednou týdně.

 • Zálohování webu – s tím pomůže šikovný plugin
 • Aktualizování šablon, pluginů a hlavně samotného WordPressu
 • Kontrola spamu, kontaktního formuláře atd.
 • Testování správné funkčnosti webu a odkazů
 • Optimalizace pro vyhledávače a zrychlování webu
Proč použít WordPress - správa webu  - obrázek

Přiznávám, některé kroky jsou obtížnější než jiné. Ve tom úplném základu ale správu zvládne opravdu úplně každý. Články se píšou stejně jako ve Wordu, jen to jinak vypadá a není nic snažšího než kliknout na “Aktualizovat” a udržovat svůj web běžící na nejnovějších verzích pluginů.

Poslední důvod proč použít WordPress

7. Neustále se zlepšuje

Poslední důvod je krátký, ale výstižný. WordPress má obrovskou komunitu lidí, která na něm neustále pracuje a vylepšuje jej. Každý den může někdo přijít s revolučním nápadem nebo řešením.

Každá verze se lépe používá, ať už pro mě jako designéra a vývojáře, tak pro každého, kdo na WordPressu píše svůj blog.

Stále přemýšlíte, proč použít WordPress pro svůj nový web? Pamatujte, že WordPress se bude jen zlepšovat a společně s ním i Vaše stránka.

1 thought on “7 důvodů proč použít WordPress pro svůj web”

 1. Pingback: Optimalizace pro vyhledávače (2019) | WordPress na míru.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *